איך מכינים אורז מושלם שיוצא אחד אחד? המדריך המלא

אורז הוא בין הדגנים האיכותיים הקיימים, עשיר בערכים תזונתיים ואינו אלרגני. האורז מככב בתפריטים של דיאטות ואורח חיים בריא ומוביל במטבחים של כל התפוצות בישראל.

מגוון המאכלים שניתן ליצור מאורז הוא אינסופי, ושילוב של אורז מתאים בתפריטים חלביים, בשריים, כמנה עיקרית או כתוספת. יש שהגדילו לעשות ויצרו גם קינוחים על בסיס אורז.

בבישול הביתי האורז מוכר בתצורתו כתוספת לארוחה, בבישול המסורתי וכבסיס ומילוי לממולאים שונים. למרות הפופולריות של האורז כדאי להקפיד על כללי ברזל בעבודה עמו שיבטיחו מנות אורז משובחות ואיכותיות.

גם במסעדות ועסקי הזמנת אוכל בולט האורז במגוון מנות בתפריט.

  לשטוף או לא לשטוף, זאת השאלה

סבתא א’ אומרת לשטוף, סבתא ב’ טוענת להשרות ואילו סבתא רבא טוענת כי טיגון האורז בטרם הבישול תשיג את התוצאה. האורז מלא בעמילנים ובתהליך ההשריה או השטיפה שלו אנו למעשה נפטרים מאותם עמילנים.

האורז השטוף יעניק מנת אורז צלולה ונקיה יותר והאורז יצא על פי האמרה הידועה “אחד-אחד”.

בישול של אורז ללא שטיפה מוקדמת של הדגן תספק סיר אורז דביק יותר ומלא בעמילנים. יש מי שאוהב את זה ככה, אולם מרבית האנשים מתבקשים לרכוש מסננת טובה ולשטוף היטב את האורז טרם הבישול.

חשוב לדעת כי בהזמנה של אוכל מוכן תזכו תמיד לאורז שטוף היטב, שכן המסעדות ובתי האוכל לא נוהגים להגיש מזון דביק.

  מים – כמה ומתי

אחד לאחד? כוס וחצי על כוס? ואולי יותר מזה? בבישול של אורז כמות המים מכריעה ומשפיעה על מרקם המנה.

התשובה כאן אינה אחידה ותלויה בסוג האורז.

ככלל, אורז פרסי איכותי מצריך יחס של 1.5 מים כנגד כמות האורז. קיימים גם סוגים אחרים של אורז המצריכים מעט יותר מכך, וכדאי להעיף מבט בהנחיות על האריזה לפחות בפעם הראשונה.

לגבי השאלה מתי להוסיף את המים – כאשר מדובר באורז המתבשל במים צלולים יש להוסיף את המים רותחים לאחר הכנסת האורז לסיר וערבובו עם השמן.

במידה ומעוניינים לבשל ציר שיעניק את טעמו לאורז – הפעולה תהיה הפוכה.

יש לבשל ציר בתוספת של עוף, בשר בקר או ירקות על פי כמות המים הנדרשת ועוד קצת (כנגד פעולת האידוי), לאחר בישול ארוך בו זוכה הציר לטעם מרוכז יש להוציא את הירקות או הבשר ולהכניס למים הרותחים את האורז.

  מתי לפתוח את הסיר?

המאכל היחיד שגובר על רגישותו של האורז בזמן ההכנה הן עוגות גבינה אפויות שמאיימות לצנוח כנגד כל הצצה.

גם האורז אינו מחבב נודניקים, אינו זקוק לתשומת לב וערבוב בזמן הבישול, ולאחר הדיוק בכמויות המים ובתיבול יש להניח לאורז להתבשל בחום נמוך במהלך כמחצית השעה לכל הפחות.

 

 

 ממולאים – כן או לא לבשל לפני את האורז?

ממולאים לסוגיהם בולטים בכל המטבחים ומכל התפוצות. יש מי שמבשלים את האורז כחצי מזמן הבישול ויש מי שמעדיפים לעשות שימוש באורז כפי שהוא ולהניח לו להתבשל בתוך הירק העוטף אותו.

שתי התצורות נכונות וניתנות ליישום, כאשר יש להביא בחשבון כי במידה וממלאים את הירקות באורז שלא בושל כלל יש להקפיד על זמן בישול ארוך יותר וכמות גדולה יותר של נוזלים במנה.

יש לכסות את הממולאים בנוזלים לחלוטין על מנת שהאורז יספוג אותם ויתבשל למילוי עסיסי ולח.

ממולאים ניתן להכין גם מוקדם ממועד ההגשה ולאחסן בקירור, להוציא ממש טרם ההגשה ולזכות במנת אוכל מוכן ללא הטרחה והעבודה המייגעת בעת מועד האירוח או הארוחה.

עסקי הזמנת אוכל וקייטרינג מדווחים על ביקוש רב לממולאים מסוגים שונים, בניהם בולטים במיוחד עלי הגפן הממולאים המתאימים לכל ארוחה.

בחיפוש אחר הזמנת אוכל מוכן בפתח תקווה יכוונו המלצות רבות אל בית העסק סלמון, המוביל במרכז בתחום הקייטרינג לאירועים ולתפנוקים ביתיים.

בסלמון אוכל ביתי ניתן למצוא מבחר מגוון של מנות באיכות גבוהה, מחומרי גלם טריים, המוכנים במקום על ידי צוות שפים מנוסה ומוביל. בין מנות האורז המובילות במקום ניתן למצוא עלי גפן ממולאים, מג’דרה אותנטית, אורז לבן וצח ואורז אדום עשיר בטעם.

כל המנות מגיעות טריות ומהבילות ומשאירות טעם של עוד.