10 טיפים לבישול ארוך

מאכלים בבישול ארוך מבטיחים טעמים עשירים הנספגים ומתמזגים זה בזה, הכנה מראש והנאה מסיר חם מן התנור או הכיריים בשעת הארוחה ובמקרים רבים גם חיבור בין חלבון, פחמימה וירק באיזון הנכון.

בין המאכלים הפופולאריים הדורשים בישול ארוך נמצאים תבשילי החמין של כל העדות, קדרות, תבשילי בשר חורפיים, ג’חנון ומאכלים נוספים.

תבשילים הדורשים בישול ארוך מככבים בתפריטי אוכל לשבת, המתחברים למסורת היהודית, ליום המנוחה השבועי ולארוחת הצהריים המשפחתית בשבת.

יש באפשרותכם להיעזר בגורם מקצועי ובלבחור בהזמנת אוכל, אבל אם לקחתם את זה על עצמכם אז קבלו 10 טיפים והמלצות לבישול ארוך שיבטיח תבשילים ערבים לחך ששומרים על מרקם חומרי הגלם והטעמים העשירים שלהם:

1.    גודל הסיר

תבשילים בבישול ארוך לרוב יכילו מספר מרכיבים, בניהם קטניות הנוטות להתנפח ועל כן חשוב לבחור בסיר גדול, רחב המספק מקום לכל המרכיבים לרבות כיסוי שלהם במים.

2.    איכות הסיר

כדאי לעשות שימוש בסיר חרס איכותי ועמיד בחום או ברזל עבה, ללא ידיות פלסטיק כמובן ובעל מכסה אטום לחלוטין שיבטיח אידוי של המים בתוך הסיר ושמירה על לחות גבוהה של המזון.

3.   מים

מרבית התבשילים הדורשים בישול ארוך מצריכים כמות גדולה של מים, שישמרו על עסיסיות המנה ורמת לחות גבוהה, יספקו קטניות משביעות וחמות וישמרו על רכות הבשר או העוף. חשוב לדייק בכמויות המים ולא להגזים על מנת שלא להפוך את התבשיל לדייסה.

4.    תבלינים

לחומרי הגלם המתבשלים בבישול ארוך ישנו זמן רב להפריש טעמים ובחיבור בין מספר מרכיבים של מנה יתקבלו טעמים חדשים כתוצאה מן המיזוג.

בתבשילים אלה אין צורך להכביד בתיבול וכדאי להיצמד לתבלינים הבסיסיים ולהותיר לבשר ולירקות להפריש את החמיצות והעושר שבהם. אם אתם מכוונים למנה בתיבול מסוים דוגמת חריף או חמוץ, כדאי לעשות שימוש בירק טרי לשם כך (לימון, פלפלים חריפים, צ’ילי טרי) ופחות בתבלינים טחונים.

5.    בשר

בסירי חמין ותבשילי בישול ארוך הבשר הוא השחקן הראשי של המנה. חשוב כמובן לבחור בשר איכותי מסוג שאוהבים, אולם חשוב גם להתאים את הבשר למנה. בשרים המתאימים לבישול ארוך הם בשרים שומניים דוגמת נתחי צוואר, בשר אסאדו ובמידה ומעדיפים עוף נתחי כרעיים נקיות ושמנמנות או נתחי פרגית עסיסית. כדאי להימנע מבשר בעל סיבים ונטייה להתפרק אל תוך התבשיל שלא ישרוד את הבישול הארוך.

6.    השריית קטניות

בסירי בישול ארוך נהוג לשלב מספר סוגי קטניות בניהם שעועית, אורז, חיטה, גריסים וקטניות נוספות.

לא את כל סוגי הקטניות חובה להשרות, אולם חשוב לשטוף היטב כל קטנייה בנפרד, להיפטר מלכלוך ועמילנים. קטניות מיובשות דוגמת גרגירי חומוס, שעועית ואפונה מומלץ להשרות שעות אחדות על מנת לקצר את זמן הבישול הארוך ממילא ולהשיב לקטנייה את הנוזלים שאיבדה בתהליך הייבוש.

7.    אופי הבישול

ניתן לבשל תבשילי אוכל לשבת בבישול ארוך על גבי הכיריים, על הפלטה או בתנור המכוון מראש לחום נמוך (כמאה מעלות). לכל אחת מן השיטות היתרון שלה, אולם הדרך הנכונה ביותר תהיה בתנור שעוטף את הסיר בחום בצורה שווה ואחידה מכל צדדיו.

8.  הפרדת מרכיבים

למי שמעדיף את הטעמים הטבעיים של כל מרכיב בנפרד ניתן ומומלץ להכניס כל מרכיב אל תוך שקית בישול ולהניח את אלה זו לצד זו בסיר. לקראת סוף הבישול, בשעתיים האחרונות בערך, ניתן לפתוח את השקיות ולצקת את תכולתן אל הסיר, כל המרכיבים זה לצד זה.

9.   ביצים

ביצים קשות הן תוספת אהובה במיוחד לתבשילים ארוכים. חשוב מאוד לשטוף את הביצים היטב בקליפתם ולבשל אותם במים רותחים בנפרד טרם שילובם במנה.

10.   ירק טרי

לתבשילים בבישול ארוך ישנה נטייה להכביד על הקיבה ועל כן מומלץ להגיש אותם תמיד לצד סלט טרי ורענן, ירקות חתוכים, ירקות מוחמצים או פלחי פירות הדר המסייעים להקלה על העיכול.

לכל חובבי התבשילים העשירים והמדויקים הללו, הנתקלים במחסור בזמן להשקעה הקולינרית האהובה, מחכים בחברת הקייטרינג סלמון סירים ומנות דגל המאפשרים הזמנת אוכל מוכן, ביתי ואיכותי מתוך תפריט עשיר ומגוון. בסלמון מציעים שירותי קייטרינג בפתח תקווה והסביבה.